Galeria » „Międzynarodowy Dzień Tolerancji” (UNESCO) - przedstawienie w wykonaniu nauczycielek - 16.11.2018r.

Dnia 16 listopada świętowaliśmy Dzień Tolerancji. Przedszkolaki z tej okazji obejrzały przedstawienie  w wykonaniu swoich pań  „O kotku, który szukał czarnego mleka”. Biały i czarny kotek, dwaj przyjaciele, zaczynają dostrzegać różnice między sobą - każdy z nich ma inny kolor futerka. Który kotek jestładniejszy, biały, czy czarny? Ich przyjaźń zostaje poddana próbie. Na szczęście kotki dochodzą do wniosku, że najważniejsze jest to, że się lubią. Głównym celem nauczycieli - aktorów było pokazanie, że „inny” nie oznacza „gorszy”, że ludzie różniący się od reszty są ludźmi wrażliwymi, mądrymi i wartościowymi, a niezrozumienie i brak akceptacji prowadzą do ich separacji i odrzucenia.  Spektakl miał bowiem uświadomić młody widzom, że należy być tolerancyjnym wobec innych, warto podążać za marzeniami i poznawać nowych przyjaciół, wszyscy są wobec siebie równi. Dzieci oczywiście były zachwycone… zwłaszcza, że w role  wcieliły się ich ukochane panie.

Dzień 16 listopada powinien skłonić nas do refleksji i rozmowy na ten temat. We współczesnym świecie, kiedy można zauważyć dużą różnorodność kulturową, rasową i religijną , powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na naukę i kształtcenie dzieci i młodzież w kierunku integracji i harmonijnego współżycia z innymi ludźmi. Przykład zawsze idzie z góry, więc powinniśmy starać się przejawiać postawę, która daleka będzie od agresji, przemocy fizycznej i psychicznej, a bliższa poszanowaniu uczuć drugiego człowieka, niezależnie od jego wyznania, rasy, poglądów, stanu zdrowia czy majętności.