Światowy Dzień Ziemi w Biedronkach w dniach 9 - 20.04.2018 (ONZ)

Galeria » Światowy Dzień Ziemi w Biedronkach w dniach 9 - 20.04.2018 (ONZ)

Obchody Światowego Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia, starszaki z Biedronek rozpoczęły dwa tygodnie wcześniej. Przygotowania rozpoczęły się od założenia w sali „zielonego kącika” – pachnące wiosenne kwiaty i interesujące wiosenne hodowle (cebula, fasola, rzeżucha) zachęciły dzieci do rozmów i działań na rzecz ochrony środowiska. W dniach 9 -13 kwietnia w tzw. Kolorowym Tygodniu dzieci utrwalały proekologiczne zachowania w stworzonych przez siebie Kolorowych Krainach, które nazwały:

·         Czerwona planeta (kraina czerwona)

·         Złoty orzeł (kraina żółta)

·         Pomarańczowa kraina serpentyn (kraina pomarańczowa)

·         Fioletowy kącik kwiatów (kraina fioletowa)

·         Niebieska 11 (kraina niebieska)

·         Zielony kącik (kraina zielona)

W krainach obowiązywał „Kodeks ekologa” – który dzieci opracowały wspólnie w oparciu o posiadaną wiedzę z zakresu ochrony środowiska. Zabawa w Kolorowych Krainach bardzo spodobała się dzieciom i w znacznym stopniu rozwinęła ich umiejętności społeczne – szczególnie zgodną współpracę :) oraz usystematyzowała posiadane wiadomości.Dzieci w 4 osobowych zespołach:

·         Wybrały miejsca w sali dla swoich krain

·         Stworzyły swoje krainy, zgodnie z wylosowanymi kolorami, z dostępnych w sali materiałów

·         Nadały nazwy krainom -  bardzo pomysłowe

·         W swoich krainach wykonały flagę, godło lub herb i wymyśliły hymn, który zaśpiewały na melodie znanych z przedszkola piosenek :)

·         Wykonały „zdjęcia” – rysunki kredkami, swoich ekologicznych krain oraz zaproponowały ulubione potrawy (ulepione z plasteliny)

·         Przygotowały krótkie scenki dramowe na temat „Dbam o moją krainę”

·         Wzięły udział w Tęczowym balu  - tańce i pląsy

·         Bawiły się kolorową chustą animacyjną

Zwieńczeniem Kolorowego Tygodnia było przedstawienie teatrzyku Figielek , które dzieci obejrzały z wielkim zainteresowaniem i razem z głównym bohaterem Figielkiem próbowały sprzątać świat.

W kolejnym tygodniu 16 – 20 kwietnia Biedronki zadbały o swój plac zabaw. Posprzątały teren wokół piaskownicy, wyrzuciły popsute foremki i łopatki, posadziły, posiały i podlały wiosenne kwiatki w ogródku. Oznaczyły własnoręcznie wykonanymi plakietkami kosz na śmieci oraz umieściły w widocznych miejscach ogrodu wymyślone przez siebie proekologiczne plakaty. Wykonały również  kilka prac, w których mogły pokazać swoje zamiłowania przyrodnicze i uzdolnienia plastyczne:) Oraz rozpoczęły przygotowania do przedstawienia muzycznego o ..... smogu.Tak przygotowane 22 kwietnia będą mogły Świętować Dzień Ziemi.