Warsztaty - „Egipt - wyprawa w górę Nilu” - 28.02.2019r.

Galeria » Warsztaty - „Egipt - wyprawa w górę Nilu” - 28.02.2019r.

Na zajęciach w dniu 28.02.2019r. przenieśliśmy się w odległe czasy i w nieznane nam miejsce - w czasy starożytnego Egiptu. Przed kilkoma tysiącami lat w Afryce, w delcie doliny Nilu, istniała jedna z najpotężniejszych cywilizacji. Dzięki ogromnej wiedzy i znakomitej organizacji pracy Egipcjanie potrafili zbudować piramidy, które po dziś dzień zdumiewają swą wielkością. Służyły one jako grobowce dla władców z tamtych czasów. Piramidy budowano bez zastosowania maszyn, jedynie za pomocą prostych narzędzi. Bloki kamienne wyrąbywano za pomocą młotów w kamieniołomach, które znajdowały się po drugiej stronie rzeki Nil. Największa piramida Cheopsa ma ponad 100m wysokości. Budowa piramidy trwała 23 lata, a strzeże ją Sfinks (czyli lew z ludzką głową). Władcą i królem Egiptu był Faraon. Egipt to państwo o dziwnym kształcie, bo przypomina kwiat na długiej łodydze. Tą łodygą jest rzeka Nil. Egipt to kraj suchy, dlatego życie Egipcjan zależało od rzeki Nil. Egipcjanie wynaleźli pismo hieroglificzne, czyli małe obrazki. Pisali ściętą trzciną lub pędzelkiem maczanym w tuszu na kamiennych lub drewnianych tabliczkach.  Podczas zajęć warsztatowych dzieci poznały też roślinność oraz zwierzęta charakterystyczne dla tych terenów. Najwięcej emocji wzbudziły zęby rekina oraz niezwykle drobny piasek pustyni. Mamy nadzieję, że zajęcia rozbudziły w dzieciach chęć do zwiedzania i podróżowania w przyszłości po całym świecie.